Skripta lekcije o najrjeđim životinjama planeta. "Ove smiješne životinje." Scenarij ekološkog odmora za djecu starije predškolske dobi. Gdje ima pjevati kao vilin konjic

NEPOZNATI ŽIVOTINJSKI SVIJET

Ciljevi:

1. Dopuniti i proširiti znanja učenika o životinjama, naučiti ih čuvati prirodu i brižno se odnositi prema njoj.

2. Razvijati intelektualne sposobnosti djece, pamćenje, pažnju, govor, ustrajnost, koheziju.

3. Razvijati radoznalost, ljubav prema umjetnosti, marljivost, kulturu slušanja.

Oprema: plakati, časopis "Mladi prirodoslovac", knjiga "O rijetkim životinjama svijeta".

I. Organizacija sata.

II. Postavljanje ciljeva.

Učitelj, nastavnik, profesor. Danas ćemo pokušati dopuniti naše znanje o životinjama i utjecaju koji ljudi imaju na njihove živote.

III. Glavni sadržaj.

1. Uvodni razgovor.

Učitelj, nastavnik, profesor . Mnoge životinje dobro poznajete, o drugima ste čuli ili čitali, treće ste vidjeli u TV emisijama “U svijetu životinja”, “Podvodna odiseja Cousteauovog tima” i drugima. To su psi, mačke, tigrovi, slonovi, žirafe i mnogi drugi. No većina ovih životinja danas je ugrožena, a neke su zauvijek nestale s lica zemlje.

Od 1600. godine na našem je planetu izumrlo oko 150 vrsta životinja i ptica, od čega više od polovice samo u posljednjih 50 godina, uz nekoliko iznimaka ljudskom krivnjom. Crvena knjiga, koju vodi Međunarodna unija za očuvanje prirode i prirodnih resursa (IUCN), sada ima oko 100 vrsta životinja i ptica. I u njihovoj nevolji, u pravilu, osoba je kriva.

Učitelj, nastavnik, profesor . Što mislite, kako točno čovjek šteti prirodi?

studenti . …

Učitelj, nastavnik, profesor . Ljudska intervencija u život prirode ne može se zaustaviti. Ali svi trebamo nastojati da joj ne učinimo ništa nažao, kako bi što manje patila od naše intervencije. A za to je potrebno poznavati i voljeti prirodu, poznavati životinje koje žive na našem planetu pored i ujedno s nama, njihove navike, navike, način života. Znati štedjeti i štedjeti.

2. Natječaji.

Učitelj, nastavnik, profesor . Sada ćemo održati nekoliko natjecanja kako bismo testirali koliko ste domišljati i spretni.

(Razred je podijeljen u dvije ekipe, imena se biraju prema imenima bilo kojih životinja. U svakoj ekipi bira se kapetan.)

škakljiva pitanja

Timovima se redom postavljaju pitanja, za točan odgovor računa se jedan bod.

1. Kada Crna mačka kako je najlakše ući u kuću? (Kad su vrata otvorena.)

2. Kako odabrati granu da ne prestrašite pticu koja tamo sjedi? (Moramo čekati da ptica odleti.)

3. Na koje drvo slijeće vrana za vrijeme jake kiše? ( mokro.)

4. Zašto patka pliva? ( Na vodi.)

5. Zašto mačka trči? ( Ne mogu letjeti.)

6. Može li se pijetao nazvati pticom? (Ne, pijetao ne može govoriti.)

7. Koja ptica od četrdeset slova “ a "? (Svraka.)

8. Što čaplja ima sprijeda, a što zec straga? ( Slovo "c".)

9. Što trebaš uzeti od lokomotive i od kita da bi čamac plutao?

(Para, brkovi, Jedro.)

10. Što treba učiniti da se riba losos pretvori u životinju? (Uklonite slova "pa", los.)

11. Tko spava naglavce? (Šišmiš.)

12. Najveći grabežljivac? ( Polarni medvjed .)

13. Koje ptice imaju krila prekrivena ljuskama? ( pingvini.)

14. Naziv ove životinje sadrži proizvod koji proizvode pčele. ( Snositi .)

15. Koliko nogu ima pauk? ( osam.)

16. Tko ima uho na nozi? ( Kod skakavca.)

17. Koje ptice provode noć zimi, zakopane u snijeg s glavom? ( Tetrijeb, tetrijeb.)

18. Što se događa s pčelom nakon što ugrize svoj plijen? ( Umire.)

19. Tko ima najviše slab vid? ( Na madežu.)

20. Koja životinja je dobra u trčanju, skakanju, pa čak i boksu? ( Klokan .)

21. Izgleda kao bilježnica u liniji. ( Zebra.)

22. Najljubaznije ptice? ( Labudovi.)

23. Koja ptica može govoriti? ( Papiga .)

24. Što divlja mačka rese za uši? ( ris.)

25. Koja je vrsta lova dopuštena u bilo koje doba godine? ( Lov na fotografije.)

26. Koji je najveći sisavac na svijetu? ( kit.)

Natjecanje kapetana

Kapetani timova sa zavezanim očima pozvani su da nacrtaju životinju. Kapetan koji je nacrtao najtočniji crtež zarađuje 1 bod.

Momci formiraju krug u čiju sredinu ulazi vođa. Ima povez na očima. Igrači hodaju u krug, izvode neke plesne pokrete, zatim zastanu i kažu:

Malo smo se igrali

Sada smo u krugu.

Vi riješite zagonetku

Tko vas je zvao - saznajte!

IV. Ishod.

Učitelj, nastavnik, profesor . Što smo naučili u današnjoj lekciji?

studenti . ...

Učitelj, nastavnik, profesor . Dobro napravljeno! Lekcija je gotova.


Natalija Odintsova
"Ove smiješne životinje." Scenarij ekološkog odmora za stariju djecu predškolska dob

Obrazovni program „Ovi Smiješne životinje"

Dijaprojekcija svijeta životinje"

voditeljica: Bok dečki! Mislim da ste već pogodili da je naš program posvećen našoj manjoj braći! na razliciti ljudi drugačiji odnos prema životinje. Neki ih obožavaju, drugi su ravnodušni prema njima, a ima i onih koji ih uopće ne vole. životinje ali na sreću takvih je ljudi malo. Životinje dio svijeta oko nas. Podignite ruku ako kod kuće imate kućne ljubimce (dijalog s djecom). Kada komunicirate sa svojim voljenim mačkama i psima, morate se pridržavati sigurnosnih pravila. Ne možete maziti nepoznate mačke i pse, jer se ne zna hoće li im se svidjeti. Kad mačka ili pas jede ili čuva njezine se mladunce ne smije dirati, može vas ogrebati ili ugristi. Ne možete pobjeći od psa, ona može odlučiti da ste uplašeni i požuriti u potjeru. Što znate o službenim psima, kakvi su to psi? (odgovor djece) . Službeni psi pomažu u hvatanju kriminalaca, traže drogu po mirisu, pomažu u pronalaženju nestalih osoba prekrivenih snijegom, služe kao čuvari, pastiri, poštari, vodiči za slijepe i slabovidne osobe. Za ljude koji su pripitomili, zavoljeli svoje ljubimce - oni postaju dio njihovih života. Sjetite se priče Gavriila Troepolskog "Bijeli Bim crno uho." Ova knjiga govori o nevjerojatnoj i tragičnoj sudbini lovački pas nadimkom Bim, o svom vlasniku i drugim ljudima koje je Bim učio pravdi i dobru.

U priči postoje ljudi koji su vezani za psa, kao za najbližeg prijatelja, kao za osobu, i osjećaju se odgovornima za njega, kao za osobu. Postoje ljudi koji su sposobni odgovoriti na susret sa strancem, nepoznati pas sposoban razumjeti njezinu nesreću i priskočiti u pomoć. A zlih je malo, ali sasvim dovoljno da zatruju život i osude na smrt psa koji je vjerovao ljudima. Glavni lik priča - Bijeli Bim Crno Uho - osvajao je svojom iskrenošću, otvorenim srcem, odanošću i odanošću. Nakon što je njegov vlasnik odveden u bolnicu, Beam je imao samo jedan cilj u životu - "traži i čekaj". Bim je, takoreći, ogledalo u kojem se ogledaju i zle i dobre strane čovjeka. Ali ova priča nije samo o dobroti i okrutnosti. Ova priča govori o plemenitosti duše i podlosti, odanosti i izdaji, odanosti i izdaji, poštenju i laži, poštovanju majke prirode i barbarskoj grabežljivosti. “I među nama ima skromnih ljudi čista srca, neuglednih i malih, a ogromne duše. (projekcija filma)

Za one od vas koji nisu pogledali ovaj film ili pročitali knjigu, toplo ga preporučujem. O životinje postoji mnogo različite literature, znanstvene i umjetničke, o tome će vam više reći knjižničarka kulturno-zabavnog centra Serditova O. A. (govor knjižničara)

I nastavljamo. Koliko vas zna naziv znanosti o životinje? (zoologija)

Zoologija je znanost o životinje, jedna od glavnih grana biologije. Opisi životinje poznata od davnina. Prvi zoolog bio je grčki filozof Aristotel. U svojim spisima "Priča životinje» i „O dijelovima životinje» detaljno je opisao 500 životinje. Plinije je dao veliki doprinos razvoju zoologije Starije koji je cijeli svoj život posvetio proučavanju života životinje i Carl Linnaeus(portret koji je distribuirao sve životinje a sve biljke po razredu.

A evo nekoliko Zanimljivosti iz života životinje.

Jeste li znali da tvorovi spavaju i do 20 sati dnevno, tigrovi nemaju samo prugasto krzno, već i prugastu kožu. Konj ima 18 kostiju više od čovjeka, a žirafa ih ima najviše veliko srce od svih zemaljskih životinje. Srce kita kuca samo 9 puta u minuti, pingvin je jedina ptica koja može plivati, ali ne može letjeti, a nutrije su vrlo čiste životinje. Tijekom dana se više puta čiste. Zec se može kretati trčeći, skačući, dostižući brzinu i do 80 km na sat, ali najbrža kopnena životinja je gepard. Dostiže brzinu veću od 100 km na sat, što je tri puta više od olimpijskog rekorda. Poznato je da medvjed jako voli med. Uvjeravaju da kada medvjed jede ovu poslasticu, on cmokne usnama i s oduševljenjem gunđa: "Snositi!" No, dabru je potrebno 2-3 minute da pregrize stablo debljine ljudske ruke. Ako govorimo o najbodljikavijoj životinji, onda to nije jež, kako biste odgovorili, već dikobraz.

Vrlo zanimljiv, raznolik svijet životinje i da to dokažem, predlažem "Zoološku štafetu": (Svi sudjeluju. Učenici moraju naizmjence prozivati ​​jednog životinja, a svaka sljedeća riječ počinje slovom kojim je završavao prethodni naziv. Na primjer, vuk - krava - antilopa:.)

Kviz "Što znamo o manjoj braći."

1 povijesna stranica

1. Što životinja u starom Egiptu bio štovan kao svetinja? (odgovor je mačka)

2. Što životinja smatra svetim u modernoj Indiji? (krava).

3. Što ptice i životinje prikazan na grbovima Rusije, Velike Britanije, Poljske, Čehoslovačke, Bugarske? (dvoglavi orao, lav, orao, lav, lav)

4. Koji je medvjed uvršten u Crvenu knjigu? (polarni medvjed, sada je donesen zakon o zabrani lova na njega)

2 stranica - umjetnička.

1 Kako si se zvao životinje u knjizi i bajci"Pinokijeve avanture?"

(Mačak Basilio, Lisica Alice, Kornjača Tortila, Pudlica Artemon)

2 Navedi najpoznatije filmove posvećene psima.

("Dzhulbars", "Bijeli očnjak", "Dođi k meni, Mukhtar!", "Bijeli Bim - Crno uho", "Bijela pudlica", "Lassie", "Grimizni pas", "4 tankera i pas", " Rex")

3 Što životinja podignut je spomenik na ulazu u institut, gdje je akademik Ivan Pavlov vršio svoje pokuse? (psu koji je bio ispitani subjekt životinje)

4 Tko je stvorio poznato kazalište dresiranih mačaka? (Narodni umjetnik Rusije Oleg Kuklačev)

5 Kako se zovu dreseri tigrova (Braća Zapashny i ​​obitelj Baisarov)

3 stranica "Razgovor naše manje braće".

Zadatak - zapamtite kako "razgovor" prateći ptice i životinje:

- Golub… (gugutanje);

- patka… (nadriliječnici);

- sova... (ups);

- guska… (gakanje);

- dizalica... (kovrče);

- vrabac… (cvrkuće);

- vrana… (krekće);

- purica... (hlađenje);

- Lisica… (laje);

- snositi… (urlati);

- koza... (bleji);

-konj... (njišući);

- svinja… (gunđa);

- slon… (trube);

- komarac... (škripi, krila);

- skakavac… (cvrčanje);

- bumbar... (zuji, zuji);

- pčela... (zuji, zuji);

- kriket... (svjetluca);

4 stranica "Tailed"

pogoditi životinja prema njegovom opisu rep:

1. Ovom divnom skakaču njegov rep pomaže u održavanju ravnoteže. (Klokan.)

2. Na repu ove mačke nalazi se pahuljasta resa, au njoj oštra pandža. (Lav.)

3. Rep mu je ljeti siv, a zimi bijel. (Zec.)

4. Rep mu je poput biča, odličan je za tjeranje kukaca koji grizu. (Krava.)

5. Nos praščića, heklani rep. (Svinja.)

6. Njezin pahuljasti crveni rep veselo treperi između zelenih grana i služi svojoj gospodarici kao padobran dok skače. (Vjeverica.)

7. Repom je hvatao ribu u rupu. (Vuk.)

8. Ovaj div ima mnogo duži nos od repa. (Slon.)

9. Njezin dugi pahuljasti rep dobro pokriva tragove svoje lukave gospodarice, posebno u snijegu. (Lisica.)

10. Ovom riječnom graditelju rep je i kormilo i veslo i u njemu skuplja salo za zimu. (Dabar.)

11. To životinja svatko se lako prepoznaje po crnim kolutima na repu, čiji se broj kreće od 5 do 10. (Rakun.)

12 Rep mu pomaže lov: udarac repom opasan je i za velike životinje. Prekrivena rožnatim pločama, teška je kao klada. S moćnim repom životinja obara žrtvu, baca je uvis i hvata ogromnim zubatim ustima. (Krokodil.)

13. Glava joj glatko prelazi u rep, čak nema ni vrat. (Zmija.)

14. Ne boji se izgubiti rep, jer će novi sigurno narasti. (Gušter.)

15. Rep ovog potomka dinosaura služi kao organ za hvatanje i može se dobro uvijati. (Kameleon.)

16. To je člankonožac životinja obično se repom kreće unatrag. (Rakovi.)

17. Ima rep samo u djetinjstvu, a onda nestane. (Žaba.)

Križaljka na 5 stranica "Ovi Smiješne životinje"

Sumirajući dodjelu medalja „Najbolji stručnjak životinje".

I na kraju našeg edukativnog programa „Ovi Smiješne životinje„Želim dodati da 1. travnja slavimo Dan ptica, a danas ćete imati majstorski tečaj izrade hranilica za ptice, koje možete napraviti vlastitim rukama i objesiti u našem selu, čime ćete dati svoj doprinos i brinuti se o pernata braća.

Znanstveno-edukativni časopis

"Ove nevjerojatne životinje"

2 "A" razred

učitelj: Dorovskaya A.A.

MBOU "Licej" IOC br. 2 "

Voronjež 2015

Usmeni znanstveno-nastavni časopis

"Ove nevjerojatne životinje"

Ciljevi:

    Upoznati djecu s nazivima različitih skupina životinja i predstavnicima tih skupina.

    Predstavite koncept "Crvene knjige" i upoznajte predstavnike rijetkih životinja Voronješke regije.

    Gajite ljubav i pažljiv stavživotinjama.

Tijek događaja.

1. stranica.

1. Pozivamo vas na nevjerojatno putovanje. Putovat ćemo stranicama našeg usmenog dnevnika. O kome ćemo pričati, saznat ćete rješavanjem križaljke

Na ekranu slike sa slikom:

krastača, lisica, vuk, mačka, krtica, slon, štakor, jež.

Kako se zovu sva ova bića?

Dakle, danas ćemo govoriti o životinjama.

    1. Poznato je da se sve životinje mogu podijeliti u skupine prema broju nogu i tjelesnom pokrivaču.

(Tablica se popunjava tijekom događanja)

Životinje na ekranu.

Ova skupina je vrlo velika. Uključuje najrazličitija stvorenja izvana: krilate šišmiše i ribolike dupine, graciozne žirafe i pretile slonove.

Ovo su…….. zvijeri.

Što je zajedničko svim ovim životinjama? Koliko nogu imaju? Čime je prekriveno tijelo?

(četiri noge, tijelo prekriveno dlakom)

3. Na ekranu su ptice.

Životinje sljedeće skupine nazivaju se djeca zraka, osvajači zračnog oceana.

Ovo su ……… ptice. Mogu se uzdići iznad planina, letjeti iznad pustinje i mora. Razlikuju se od svih drugih životinja po tome što im je tijelo prekriveno perjem. Nitko nema više perja, samo ptice. Da ptica nije imala perje, ne bi mogla letjeti. Općenito, ptica ne može bez krila. Perje spašava ptice od modrica i ogrebotina, od hladnoće i vrućine. Ptice također imaju dva krila i dvije noge.

    Životinje sljedeće skupine toliko su neobične da ih se lako može zamijeniti sa stanovnicima drugog planeta.

To su…… insekti. Imaju 6 nogu. Mnogi od njih, osim dvojice velike oči, ponekad ima još tri mala - na čelu. Organi sluha mogu biti bilo gdje, u skakavca, na primjer, u nozi. (Insekti imaju 6 nogu)

    Životinje sljedeće skupine (na ekranu - ribe) vrlo su raznolikog oblika: tanke, dugačke i okrugle; po veličini: sićušan - s mravom i ogroman - više od slona.

To ……. riba. Nemaju noge, ali imaju peraje koje im pomažu u plivanju, tijelo je prekriveno ljuskama. Riblje ljuske rastu tijekom života, rastu u kolutiće. Ljeti riba brzo raste - i prstenovi na ljuskama su široki, a zimi jedva raste - a prstenovi su uski. Po kolutima, širokim i uskim, možete izbrojati koliko riba ima zime i koliko godina.

    (Na ekranu su žaba i krastača)

Životinje sljedeće skupine su žaba i krastača. Mogu živjeti i na kopnu - na kopnu i u vodi.

To ……. vodozemci. NA ranoj dobi Većina vodozemaca živi u vodi i diše škrgama, poput riba. Kad mladi punoglavci odrastu, gube škrge i počinju disati plućima, kao sve kopnene životinje.

Koža vodozemaca je tanka i vlažna, potrebno je povremeno vlaženje vodom. Stoga se ne odmiču daleko od vode. Ako se žaba dugo drži na suhom mjestu, može uginuti.

Svi vodozemci su grabežljivci. Hvataju insekte, jedu crve i mekušce. I punoglavci se hrane podvodnim biljkama.

    (Gmazovi na ekranu)

Druga grupa……. gmazovi.

Žive uglavnom na kopnu. Postoje i životinje iz ove skupine koje dio vremena provode u vodi. To su kornjače, morske zmije, krokodili. Koža im je prekrivena rožnatim ljuskama i suha. Gmazovi se nalaze posvuda. Njihove prednje i stražnje noge izgledaju isto. U zmija, noge su postale vrlo male ili potpuno odsutne.

    Sada sumiramo.

(Križaljka na ekranu)

Horizontalno:

1. Životinje čije je tijelo prekriveno perjem nazivamo .... Imaju dvije noge i dva krila. 2. To su vodene životinje, tijelo im je prekriveno ljuskama u obliku prstenova, postoje peraje. 3. Ove životinje su vrlo različita bića. Većina njih ima tijelo prekriveno dlakom. Imaju četiri noge. 4. Ove životinje imaju tri para nogu, a osim dva oka, postoje još tri mala - na čelu.

Okomito:

1. Zmije, gušteri, kornjače pripadaju skupini ……. Imaju jednake ljuske i četiri noge.

2. Žabe i krastače pripadaju posebnoj skupini - …… ..

Odgovori: vodoravno: 1. Ptice. 2. Ribe. 3. Životinje. 4. Insekti.

okomito: 1. Gmazovi. 2. Vodozemci.

2. stranica

9. Sljedeća stranica našeg časopisa posvećena je nevjerojatne činjenice iz životinjskog života

Otkrića do kojih je došla nova generacija biologa uz pomoć najsuvremenijih tehnoloških sredstava dovela su u pitanje mnoge ustaljene predodžbe o životu životinja. Dugi niz godina vjerovalo se da je njihovo ponašanje gotovo u potpunosti određeno instinktom i vrlo malo ovisi o umu.

Međutim, danas su znanstvenici uvjereni da su mnoge životinje razumna bića, sposobna birati i donositi odluke u raznim životne situacije: uređenje nastambe, dobivanje hrane, bijeg od grabežljivaca. Osim toga, pokazalo se da životinje imaju sposobnost učiti jedna od druge i prenositi svoje iskustvo na pripadnike svoje vrste.

Polarni medvjed, umivajući se, može pokupiti snijeg šapama i njime obrisati oči i oko ušiju. Polarna medvjedica spava na boku, držeći mladunče na prsima.

Miš ide spavati na svojim miševima, pokrivši ih sobom kao dekom da se ne smrznu.

Vuk zubima vadi iver iz šape, a ako se razboli, liječi se glađu ili ljekovitim travama.

Zec se ne znoji, ali na vrućini odbacuje višak topline kroz duge uši u kojima ima mnogo krvnih žila.

Lisičarki koja očekuje potomstvo lisica donosi hranu i brine se za njezinu čistoću: vadi buhe iz kože.

Očnjaci morža su duguljasti zubi, naime gornji očnjaci. Nedavno se doznalo da morževi svoje kljove koriste kao sjekiru kada izlaze iz vode na led, te kao dlijeto kada buše rupe za disanje u ledu. Očnjaci također služe kao moćno oružje u slučaju napada polarnog medvjeda.

Jelen hrani mladunče mlijekom svaka 4 sata. Lani prelaze na "odraslu" hranu u dobi od 4 mjeseca, ali mogu ostati s majkom do svoje 2 godine. U slučaju opasnosti, jelen može gurnuti mladunče u osamljene šikare. Kako se ova situacija ponavlja, lane uči gdje se sakriti.

U divljini slonovi lutaju u velikim krdima. Odrasli slonovi i tinejdžeri, ako je potrebno, brinu o slonovima drugih ljudi, na primjer, oni će smiriti i podići bebu ako se spotakne. Ponekad slon može nahraniti i tuđe slončiće.

Velika težina je prepreka u letu, tako da najveće ptice ne lete. Rekorderi su afrički nojevi. Rast mužjaka doseže 2,5 m, težina 140 kg. Osim toga, noj je prvak u trčanju među pticama. Razvija brzinu do 65 km/h. Zbog dugog vrata, afrički noj uvijek ima ponosan izgled i lako može uočiti grabežljivce u travi. Neobično duge trepavice daju očima noja osebujan izgled.

Životinje koje se služe alatima rijetke su čak i na kopnu. No, morska vidra podiže kamen na dnu oceana, a zatim ga, plivajući na leđima, stavlja na trbuh i o njega razbija čvrste oklope svog plijena.

Kada počne jesenje opadanje lišća, jata gusaka i pataka lete na jug i vraćaju se s proljetnim vjetrovima. Sezonske migracije ptica svima su dobro poznate. Sezonska kretanja obavljaju sobovi, slonovi, neki kitovi i šišmiši. Ovo kretanje naziva se migracija. Jedno od čuda prirode je migracija lososa. Mrijeste se (donose potomstvo) u slatkoj vodi, a rastu i razvijaju se u moru. Zanimljivo je da prolaze lososa u labirintu pritoka nalaze upravo oni odakle su prije mnogo godina krenuli na svoje putovanje prema moru. Utvrđeno je da voda u svakoj pritoci ima različitu kemijski sastav, a mladi to pamte.

3. stranica

Draga djeco, vidjeli ste i naučili samo mali dio tog ogromnog, velikog i potpuno neistraženog svijeta oko nas. Oko ogromnog broja nepoznatih i neriješenih misterija. Toliko čuda u prirodi. Morate biti oprezni da ih otvorite! I također je vrlo važno sve to zadržati.

Sada ćemo vam reći o Crvenoj knjizi. Ova je knjiga posebna: u njoj su navedene životinje i biljke koje bi mogle zauvijek nestati. Boja uveza je crvena. On, poput crvenog semafora, upozorava: “Oprez! Moglo bi biti problema!" I doista je tako. Ako ne zaštitimo biljke i životinje uvrštene u Crvenu knjigu, one će nestati. Njihova smrt bit će na našoj savjesti. A na savjesti ljudi već postoje mnoge zauvijek izumrle vrste.

(Dječje poruke o rijetkim životinjama regije Voronjež)

Na području Voronješke regije sačuvana je životinja navedena u Crvenoj knjizi. Ovo je muzgavac koji živi u rezervatu Khopersky. Upravo za očuvanje ove vrste stvoren je državni rezervat Khoper. Muskrat je skromna životinja u skupom krznenom kaputu. Duljina tijela 18-20 cm, težina 500-600 grama. Muskrat je vrlo čist, u njezinoj spavaćoj sobi uvijek je posteljina od trave i lišća. Danas u rezervatu živi 750 jedinki.

Voronješki državni rezervat svoj izgled duguje riječnim dabrovima. Ova vrijedna životinja gotovo je potpuno istrijebljena. Mali broj životinja preživio je u plavnim područjima nekih malih rijeka, uključujući Usmanku. Za očuvanje pronađenih životinja stvoren je rezervat Bobrovsky. Dabrovi su čvrste životinje, duljine tijela do 120 cm, težine do 30 kg. Rep i kormilo, i veslo, i oslonac na kopnu. Dabrovi su izvrsni plivači i ronioci. Stražnje noge s isprepletenim prstima. Dabrovi su također izvrsni graditelji. Oni grade brane i kolibe, produbljuju jezera i probijaju se kroz složene kanale i tunele.

Postoji samo hram

Tamo je hram znanosti.

A tu je i hram prirode.

Sa šumama koje pružaju ruke

Protiv sunca i vjetrova.

On je svjetlo u bilo kojem Doba dana,

Otvoreno za nas po vrućini i hladnoći.

Dođi ovamo.

Budi malo srce.

Ne skrnavite njegove svetinje.

Režući led, mijenjamo tokove rijeka,

Ponavljamo da ima puno posla,

Ali ipak dolazimo tražiti oprost

Ove rijeke, dine i močvare.

Na divovskom izlasku sunca

Na najmanji pržiti ...

Sve dok ti se ne misli o tome,

Sad nam nije doraslo.... Pozdrav.

Zračne luke, pristaništa i platforme,

Šume bez ptica i zemlje bez vode.

Sve manje prirode

Sve više okoliša.

Prijatelji! Najveća vrijednost na svijetu je život drugih, vlastiti život, život životinjskog svijeta i biljaka, život kulture, život u cijelosti – i u prošlosti, i u sadašnjosti, i u budućnosti. Zapamtite ove riječi, zapamtite ih uvijek, cijeli život i slijedite ovo pravilo. Čuvajte biljke i životinje, čuvajte svoj život, čuvajte život na našoj planeti Zemlji.

4. stranica

I na kraju, ne možemo se ne sjetiti "naše manje braće" koja su pored nas. Ovo su naši ljubimci. Oni su tako različiti, ali smiješni, trebaju našu brigu. I na našu ljubav odgovara se ljubavlju i odanošću.

"Tajne divljih životinja"

Itour “Fauna”

Voditelj 1:

Vidi sve, razumije sve
Sve znati, sve doživjeti
Svih oblika, svih boja
Uhvatite svojim očima.
Hodaj po cijeloj zemlji
Gori stopala.
Opažite sve
I učini da se to ponovi.

M. Voloshin.

Voditelj 2: Citat: “... Cijeli ogromni svijet oko mene pun je nepoznatih tajni, a ja ću ih otkrivati ​​cijeli život, jer ovo je najuzbudljivija aktivnost na svijetu” (V. Bianchi.)

Voditelj 1: Prvi krug naše igre posvećen je nevjerojatnom, tajanstvenom i privlačnom svijetu životinja, čiji smo i mi dio. Životinje su na mnogo načina poput nas, a mi smo poput njih, neka su ih plemena obožavala kao bogove. Zaštitni totemi i amuleti sadržavali su slike raznih životinja. I prije današnje utakmice volio bih da svaka momčad odabere životinju kao maskotu i prikaže je u pantomimi, a protivnici će morati pogađati. (Timovi prikazuju pantomimu)

Voditelj 2: Danas ćemo se natjecati u zadacima o životinjama, a također ćemo otkriti neke od tajni životinjskog svijeta. Pa počinjemo. Naše prvo natjecanje “Kako ptice i životinje govore”, postavit ću pitanje i ponuditi tri odgovora na njega, vi kao tim odlučujete koje je slovo točan odgovor, a igrač koji ima to slovo ustaje. (slova A, B, C unaprijed podijeljena)

  1. Lisica: laje, zavija, škripi
  2. Jelen: mukanje trube, pjevuši
  3. Sova: stenje, stenje, ups
  4. Vepar: gunđa, riče, škrgutanje zubima
  5. Prepelica: prepelica, Trenutno, pjeva

Voditelj 1: Sljedeće natjecanje je za znatiželjne. Pred vama je semafor koji sadrži četiri teme: sisavci, stanovnici vode, kukci, ptice. Svaka tema sadrži pitanja, timovi će naizmjenično birati pitanje.

sisavci Stanovnici mora i rijeka Insekti Ptice
Koja životinja bolje čuje nego vidi (Jelen) Ova riba u Rusiji smatrana je najvelikookijom, pa su je vjerojatno zato tako i zvali. Koja je ovo riba? (Smuđ) Koju bubu, prema legendi, Noa nije poveo sa sobom na arku, na temelju praktičnih sigurnosnih razloga? (buba - crv crv) Koji se pernati grabežljivac naziva "suri orao" zbog boje glave? (Berkut)
Ime kojeg predatora amazonske selve znači "ubojica koji se nosi sa žrtvom u jednom skoku" (Jaguar) U srednjovjekovnoj Europi te su ribe imale posebnu praktičnu vrijednost: približno su iste veličine pa su postale svojevrsna jedinica razmjene. (Haringa) Navedi jedinog pripadnika reda leptira koji proizvodi zvuk. (Mrtva glava) Bijela - živi u tundri, bradata - u šumskoj stepi. Tko je to? (Jarebica)

Voditelj 2: Treće natjecanje zove se "Najviše, najviše, najviše" svaki tim dobiva list s pitanjima i u njih upisuje odgovore.

  1. Koja je najveća stanica u živom organizmu?
  2. Koji je najmanji organizam?
  3. Koja je najveća životinja koja danas živi na Zemlji?
  4. Najveći stanovnik zemlje?
  5. Najviša životinja na zemlji?
  6. Najveća grabežljiva životinja na Zemlji?
  7. Najveći majmun?
  8. Najsporiji sisavac?
  9. Sisavac s najdužom trudnoćom?
  10. Koja riba živi najduže?

Voditelj 1: U religijama i kulturama mnogih naroda životinje su simboli, pa čak i bogovi. Zadatak: strelicama pokažite što koja životinja simbolizira.

II kolo “Flora”

Citat: “Jednom, negdje, zraka sunca pala je na zemlju, ali nije pala na neplodno tlo, pala je na zelenu vlat pšenice, ili, bolje rečeno, na zrno klorofila. Udareći o njega, ugasilo se, prestalo biti svjetlo, ali nije nestalo. Trošio je samo na unutarnji rad...” Klimentij Arkadijevič Timirjazev

Voditelj 1. Zelene biljke apsorbiraju sunčevu energiju u procesu fotosinteze, pri čemu nastaju organske tvari koje služe za ishranu svih organa, kao i za izgradnju novih biljnih stanica. Biljke obogaćuju atmosferu kisikom, potrebnim za disanje živih organizama. Šume, livade, stepe služe kao stanište za životinje, ovdje pronalaze hranu.

Voditelj 2. Važnost zelenih biljaka u ljudskom životu također je velika. Biljke služe kao izvor goriva, građevinskog materijala i sirovina za industriju. Čovjek ih jede.

Voditelj 1. U raznolikosti biljnog svijeta postoje biljke koje mogu pokazati kardinalne točke, mineralne naslage. Postoje nevjerojatne biljke sa svojom poviješću, utjecajem na razvoj kulture i umjetnosti. Tu su, konačno, biljke koje su nevjerojatne po tome što su do danas preživjele onako kako ih je priroda stvorila prije mnogo milijuna godina.

Voditelj 2. I danas ćemo govoriti o ovoj raznolikosti biljaka i otkriti neke od njihovih tajni. Pa počinjemo. Naše prvo natjecanje zove se "Prvaci biljnog svijeta", sada ćemo saznati koje su biljke najbolje. (Timovi dobivaju upitnike s pitanjima, vrijeme za ispunjavanje 5 minuta)

Pitanja iz upitnika:

  1. Koja je najveća vodena biljka? ( Amazonski lopoč)
  2. Najveći cvijet u prirodi? ( Rafflesia)
  3. Najmanja biljka na svijetu? ( Vodena leća)
  4. Koja biljka ima najdublje korijenje? ( Divlji fikus Južna Amerika)
  5. Biljka koja najbrže raste? ( Bambus)
  6. Stablo s najviše lišća po mladici? ( Čempres)

Moderator 1. Naše sljedeće natjecanje zove se “Dva imena za jedno”. Svaki će tim dobiti tablicu s imenima sedam biljaka u naslovima stupaca. Njihova druga imena (nadimci) razbacana su u naslovima redaka. Dodajte ključnu riječ od slova koja se nalaze na "ispravnom" sjecištu dva naziva iste biljke.

Sekvoja Brokula Avokado kiselo Tkemali Aronija Papaja Ključ
aligatorska kruška R d m t h G i M
aronija uh th do sch S oko ja O
mamutovo drvo l w x u b na b L
trešnja šljiva a oko f Yu oko d b O
Kupus od šparoga l d Yu a e G h D
zečji kupus do S R c i sch uh C
stablo dinje u na h b b th s S

Voditelj 2. A sada ćemo se uputiti u prošlost i razgovarati o legendama o biljkama. Iz svake ekipe redom izlazi po jedan sudionik koji ždrijebom izvlači kartu s legendom. (Vrijeme za razmišljanje 3 minute).

Legenda 1. Ove su se biljke pojavile na Zemlji prije više od 100 milijuna godina i trenutno imaju široku geografsku rasprostranjenost. Od davnina su je Slaveni zvali nadjačana trava. Idući na put, sakrili su komad rizoma ove biljke na prsima - vjerovalo se da pomaže u prevladavanju svih vrsta opasnosti. Imenuj ovu biljku. Lopoč, ljiljan.

Legenda 2. Ovo stablo su duboko štovali narodi Sredozemlja. Predaje kažu da se koplje Atene, božice mudrosti i zaštitnice mirnog rada, pretvorilo u ovo divno drvo, pa je grana ovog stabla od davnina simbol mira i blagostanja. Maslina.

Legenda 3. Slaveni su ovo drvo smatrali svetim, pripisivali su mu čudotvornu moć, posvećivali ga bogu groma i munje Perunu. Samo s ovog stabla izrezane su slike Peruna. Očigledno je stoga dugo vremena grana drveta personificirala moć, snagu i dugovječnost. Hrast.

Legenda 4. Ova biljka je bila poznata u Kini prije više od 4 tisuće godina. Kinezi čvrsto vjeruju da je biljka nositelj tajnih sila, vraća zdravlje, da može produžiti život i podariti vječnu mladost. Ova biljka ima korijen, ponekad nevjerojatno podsjeća na oblik ljudskog tijela. Ginseng.

Voditelj 1. U Rusiji su se rijetko koristile uvozne boje. Seljaci su ih pripremali od biljaka koje su rasle u blizini: u vrtu, u šumi, u vrtu. Timovi dobivaju kartice s nazivima biljaka i boja dobivenih iz tih biljaka. U donji red tablice upiši odgovarajuće brojeve.

Voditelj 2. Od davnina su ljudi koristili ljekovita svojstva biljaka u liječenju bolesti. A kod kojih bolesti neke biljke pomažu naučit ćemo iz sljedećeg zadatka. Da bismo to učinili, potreban nam je po jedan predstavnik iz svake ekipe. Dobit će kartice s nazivima biljaka.

Voditelj čita karakteristike biljke, sudionici navode točan odgovor. Pogrešan odgovor je vani. Za svaki točan odgovor ekipa dobiva 1 bod.

1. Jednogodišnja zeljasta biljka, visoka do 40 cm, listovi su dvostruko perasti. Cvijeće u košarama. Raste uz ceste, na livadama, u blizini stambenih objekata u šumsko-stepskoj i stepskoj zoni. Koristi se kod prehlada, bolesti jetre, crijeva, želuca, kožne bolesti kao umirujuće sredstvo za iritaciju kože i akne. (Farmaceutska kamilica)

2. Višegodišnja zeljasta biljka, visoka do 60 cm.Listovi su perasti, cvjetovi zlatnožuti. Raste na sjenovitim mjestima, u šumi, uz gudure. Vodena otopina se koristi za kožne bolesti, bolesti jetre i crijeva, reumatizam. Sok smanjuje bradavice, žuljeve. (Rusa)

3. Trajna zeljasta biljka, visoka do 70 - 150 cm.Listovi su nasuprotni, srcoliki. Cvjetovi su zelenkasti, skupljeni u viseće cvatove u obliku klasa. Nalazi se u šumskim i šumsko-stepskim zonama. Uvarak se koristi kod unutarnjeg krvarenja, kao sredstvo za grgljanje kod upale grla i kao sredstvo za iskašljavanje kod kašlja. Biljni pripravci ubrzavaju proces zgrušavanja krvi, poboljšavaju metabolizam, snižavaju šećer u krvi. (Kopriva dioica)

Voditelj 1. Tisućama godina čovjek je koristio darove biljnog svijeta iu svojim višestranim aktivnostima ne samo da je iskorištavao rezerve korisne biljke, ali i transformirao prirodu, mijenjajući time uvjete postojanja mnogih vrsta, a uostalom, svaka vrsta koju je priroda stvorila je jedinstvena i neponovljiva, stoga je njen gubitak nenadoknadiv.

Voditelj 2. Nadamo se da će vam današnja igra izazvati ne samo interes za prekrasan svijet biljaka na našem planetu, već i ljubazan, pažljiv odnos prema bilo kojem cvijetu, vlati trave ili drvetu. Uostalom, svijet biljaka je izvor života na Zemlji, a očuvanje zelenog oceana planeta ovisi samo o čovjeku.

"Dajte planeti priliku"

Idem na turneju “Samo je jedna Zemlja”

zvukovi glazbe zvukovi prirode

Voditelj 1: Dobar dan, dragi prijatelji! Zadovoljstvo nam je poželjeti vam dobrodošlicu u Dom dječjeg stvaralaštva "Kirovskiy" na 1. kolu regionalne ekološke igre "Give the Planet a Chance". A prvi krug se zove “Samo je jedna Zemlja”.

Domaćin 2:

Postoji samo hram
Tamo je hram znanosti
A tu je i hram prirode -
S cvijećem koje vuku ruke
Protiv sunca i vjetrova.
On je svet u svako doba dana
Otvoreno za nas u vrućini i hladnoći,
Dođi ovamo
Budi malo srce
Ne skrnavite njegove svetinje.

S. Smirnov.

Voditelj 1: Dakle, počinjemo, naše prvo natjecanje zove se "Četvrti ekstra". Znate da svatko mora jesti kako bi dobio energiju potrebnu za život. Sada će svaki tim dobiti omotnicu sa slikama četiri životinje, morate napraviti hranidbeni lanac od tri karike (jedna životinja će biti višak).

Voditelj 2: Za sljedeće natjecanje "Tko je to?" Dva igrača iz svake ekipe izlaze na pozornicu. Jedna ima sliku životinje ili biljke pričvršćenu na leđima. Ovaj sudionik može postavljati pitanja drugom sudioniku na koja on može odgovoriti samo s "da" ili "ne". Zadatak je brzo shvatiti što je prikazano na slici.

Voditelj 1: A sada natjecanje intelektualaca. Svaki tim dobiva list s pitanjima, a mogućnosti odgovora su „DA“, „NE“.

Pitanja za kviz:

  1. Ima li medvjed koala usko stanište?
  2. Je li životinjama ispravno ime dano – rovke?
  3. Je li točno da je pojam "ekologija" uveo Carl Roulier?
  4. Pojam “globalna ekologija” uveo je M. Budyko?
  5. Ozonske "rupe" - glavni razlozi smanjenja broja vrsta na zemlji?
  6. Je li motorni promet glavni uzrok onečišćenja zraka u većini velikih gradova?
  7. Biosfera - najveći ekosustav na Zemlji?
  8. Međunarodna crvena knjiga ima stranice od 6 boja?
  9. Može li se voda dezinficirati propuštanjem vode kroz pijesak u polju?

Domaćin 2: Ekološki problemi ne poznaju državne granice i prirodne barijere i treba ih rješavati cijeli svijet, a mi ćemo pokušati dati svoj doprinos rješavanjem ekoloških problema. Sada će sudionik iz svake ekipe izaći i izvući karticu sa ekološkim zadatkom.

Varijante ekoloških zadataka:

Ako se sve biljke i sve životinje izvade iz oceana i izvažu na vagi, tada će masa biljaka biti 20 puta manja od mase životinja. Postoji li tu proturječnost sa zakonom ekološke piramide?

Jedna bogata londonska gospođa, saznavši da biljke čiste zrak, naredila je svojim slugama da u spavaću sobu, koja nije bila prozračena, donesu pet najvećih kaca tropskog bilja iz njenog staklenika. Ujutro se gospođa probudila s glavoboljom. Zašto?

Voditelj 1: Postoji velika raznolikost životinja na ovom planetu, a svaka od njih ima svoje mjesto u prirodi. Sada će pomoćnici podijeliti kartice sa slikom životinja. Vaš zadatak je odabrati i potpisati imena svih životinja te odabrati one koje ne žive na ovom području.

II kolo

“Sve je manje prirode oko nas,

sve više okoliša”

Zvukovi glazbe zvukovi prirode

Voditelj 1: Sječemo šumu, uredimo deponije.
Ali tko će sve zaštititi?
Potoci su prazni, u šumi su samo smetlišta.
Razmislite što nam slijedi.
Vrijeme je da čovječanstvo shvati
Oduzimanje bogatstva prirodi
Da zemlju također treba zaštititi:
Ona je, kao i mi, ista – živa!

Voditelj 2: Danas ćemo saznati koliko su naši sudionici pismeni i obrazovani u pogledu ekologije. Sada će timovi dobiti listove s kviz pitanjima i mogućnostima odgovora. Točne odgovore potrebno je unijeti u donju tablicu.

Opcije kviz pitanja

Hodali smo kroz šumu i vidjeli žar vatre kako tinja. Što treba učiniti?

  • a) napuniti vodom ili gaziti dok dim potpuno ne nestane
  • b) obavijestiti vatrogasce

Otišao si u šumu po bobice

  • a) sakupite bukete grančica s bobicama
  • b) berite samo zrele bobice jednu po jednu

Vidjeli ste slomljene grane drveta. Što ćeš učiniti?

  • a) ojačati i vezati šalom ili flasterom
  • b) izliječiti i otpustiti

Ostalo je smeća nakon izleta. Vaši postupci?

  • a) odnesite ga kući u kantu za smeće
  • b) kopati u rupu

Našli ste orahe i gljive u šupljini. Što učiniti s njima?

a) ostavite ga na mjestu

b) staviti nešto ukusno u udubljenje

Voditelj 1: Za sljedeće natjecanje "Vjerovali ili ne" poziva se po jedan sudionik iz svakog tima. Dobivate kartice s opcijama odgovora "DA", "NE". Pročitao sam pitanje, vi podignite karticu s točnim odgovorom. Ispada onaj tko netočno odgovori.

Mogućnosti pitanja

  1. Spavaju li brzaci u hodu?
  2. Jedu li u Japanu otrovnu ribu?
  3. Postoje li muhe kanibali u Africi?
  4. Mogu li zmije skočiti do 1 metar u visinu?
  5. Puca li dikobraz svojim perima na neprijatelje?

Časte li pelikani jedni druge ribom tijekom udvaranja?

Domaćin 2: A sada malo zagrijavanja. Poziva se najsportskiji član tima. Dobiva uže i preskačući ga, za svaki skok imenuje organizam iz zadane skupine (npr. grmlje, drveće i sl.).

Voditelj 1: Nije žalosno, ali Međunarodna crvena knjiga se nadopunjuje svake godine, a sada ćemo provjeriti znate li životinje navedene u Crvenoj knjizi. Svaki tim će dobiti list sa slikom životinja iz Crvene knjige. Potrebno je potpisati imena ovih životinja.

III kolo

“Ekologija doma i grada”

Pripovjedač 1: Mnogo je prednosti života u gradovima ovih dana. Stoga ne čudi što gradovi i dalje privlače milijune ljudi. Nemoguće je reći koliko je prenaseljenost štetna za okoliš. Bivši glavni direktor UNESCO-a Federico Mayor kaže: “Gradovi troše ogromne količine energije, troše zalihe vode i troše hranu i resurse (…). Okoliš je iscrpljen jer se više ne može obnoviti i nadoknaditi štetu koju je prouzročio čovjek.”

Voditelj 2: U dvadesetom stoljeću znanstvenici su registrirali novu bolest. I što je čudno, uglavnom obolijevaju građani. A bolest je bila nekako neshvatljiva: osoba je izgledala zdrava, ali se počela brzo umarati, pojavila se razdražljivost, pospanost, probavne smetnje. Kakva je to čudna bolest? Odakle je došao? A ovu bolest znanstvenici nazivaju “sindrom bolesne zgrade” i povezuju je sa zagađenjem zraka unutar stambene zgrade.

Voditelj 1: Kao što ste već shvatili, danas ćemo govoriti o ekologiji kuće i grada. A mi ćemo provesti našu današnju turu prema tipu televizijske igrice “Pametnjaci i pametnjakovići”.

Voditelj 2: Od svih timova koji sudjeluju, u kvalifikacijskom ciklusu odabrat ćemo tri koje će igrati u finalu.

Pitanja kvalifikacijskog kruga.

  1. Što je urbana ekologija?
  2. Gdje je temperatura zraka viša: u centru grada ili na periferiji i zašto?
  3. Koji je glavni izvor onečišćenja zraka u Novosibirsku?
  4. Koji je izvor onečišćenja rijeke u Novosibirsku?
  5. Zašto često biljke uz ceste ne uspijevaju dobro?
  6. Zašto se ne preporučuje kupanje u gradskim akumulacijama?
  7. Može li se sakupljati šipak i glog za hranu ili liječenje, u blizini autocesta i u gradu?
  8. Zašto se u gradu uvode standardi buke?
  9. Na kojem katu je veća koncentracija radioaktivnog plina radona, za 1 ili 2?
  10. Koje se opasne tvari ispuštaju u atmosferu tijekom rada vozila?

Završna pitanja

  1. Koji su dekreti Petra I imali ekološku svrhu?
  2. Koje mjere pomažu u smanjenju onečišćenja zraka od vozila?
  3. Koji čimbenici utječu na sadržaj kisika u vodi, a time i na život vodenog svijeta?
  4. Zašto se tlo smatra ogledalom krajolika?
  5. Koji su glavni izvori onečišćenja tla?
  6. Gdje je, u pravilu, sastav vrsta biljaka raznolikiji: u gradskom parku ili u šumi, zašto?
  7. Što su sinantropske vrste, koje od njih žive u našem gradu?
  8. Što se može dobiti od kućnog otpada?
  9. Koliko dugo papir, metalna limenka, plastična vrećica, staklenka mogu ležati bez obrade?

Blagdanski scenarij

"Ove smiješne životinje."

Ciljevi:

1. Upoznati raznolikost vrsta životinja, značajke njihovog ponašanja.

2. Obrazovati human odnos prema životinjama.

Dekoracija, oprema i rekviziti:

Stolovi i stolice za učenike;

Multimedijski projektor

Bilježnica;

video sa životinjama;

Audio zapis emisije "U svijetu životinja"

multimedijske aplikacije;

Izložba crteža o životinjama;

- "čarobna kutija"

Foto - izložba životinja.

Domaćin: Dobar dan, draga djeco! Dobar dan, dragi gosti! Pozivam sve da sudjeluju u natjecanju - zabavni događaj. "Te smiješne životinje"

Čuvar zaslona "U svijetu životinja"

Voditelj: Životinje žive gotovo posvuda na Zemlji: u sparnoj pustinji i močvarnoj tundri, u moćnoj tajgi i širokoj stepi, visoko u planinama iu dubinama vode. Nebesko plavetnilo režu krila ptica. Do danas je poznato oko milijun i pol vrsta životinja. No, povijest otkrića novih životinjskih vrsta na Zemlji ni danas nije završena. Svake godine ovaj popis se ažurira novim imenima. A koliko se zanimljivih i smiješnih stvari može vidjeti gledajući ih. Tako ćete na našem odmoru naučiti nešto novo za sebe, a netko će se pohvaliti svojim poznavanjem životinjskog svijeta. Počinjemo naš natjecateljski program "Ove smiješne životinje". Na našem odmoru postoji žiri koji će vam pomoći ocijeniti vaše znanje.

Životinjski svijet naše domovine je bogat i raznolik. Ovdje možete sresti šumske životinje, stanovnike stepa i polupustinja. Hajde momci zapamtite imena ovih životinja.

Postoji jedna igra za vas

Sad ću započeti stih

Ja ću početi, a ti završiti

Odgovorite jednoglasno

Dečki, slušamo zagonetke do kraja, a zatim odgovaramo jednoglasno.

Zborske zagonetke:

Lopta, ali ne pahuljasta,

Bodljikavo, da rufasto

Kad dodirneš, shvatit ćeš

Da ovo nije lopta, nego... (EJ)

U blizini hrasta, s oštrom njuškom

Užurbano je kopao zemlju

Očito traži žir

Nisam ga uplašio.

Nije me ni moj Polkan uplašio,

Bilo je jako strašno... (VEPR)

Grbavog nosa, dugih nogu

razgranati div,

Jede travu, izdanke grmlja

Teško je natjecati se s njim u bijegu,

Kad se ovo dogodilo

Upoznajte, upoznajte, ovo je ... (ELOS)

U jami spava dugu zimu

Ali čim sunce počne grijati,

Na put za med i maline

Odlazak ... (MEDVJED)

Bijelo je bilo snježno zimi,

Ljeti se presvlačio

Kosa životinja postala je siva

Tko je saznao neka se javi... (ZEC)

Ulaz je zagradio branom

Nosi dobro krzno sa sijedom dlakom

Vrijedan je, ali lukav

Znaš ga... (BOBER)

Izgleda kao pastir

Što nije zub, to je oštar nož

Trči, otkrivajući usta

Spreman napasti ovcu ... (VUK)

Njezin pristup žrtvama je varljivo jednostavan:

Ja sam tvoja sestra kokoš...

Njezini zubi i vatreni rep sjaje

Da, to je to... (FOX)

Kopa rupe, slijep je

Najoštriji zubi su puna usta

Odgovor je, naravno, jednostavan.

Pogađate... (KRTICA)

Bravo momci,

Riješio sve zagonetke

Zagonetke su nezgodne, ali vi ste pametni.

A sada vam predstavljam kviz "Čudesne životinje"

Pozornost na ekran. Ponuđeno vam je pitanje i tri moguća odgovora, a vaš zadatak je da uz pomoć brojeva pokažete broj točnog odgovora.

Zašto medvjed zimi siše šapu?

1 sisati mast

2 Da mirno spavam

3 pomaže u uklanjanju stare kože s tabana

Zašto je zecu lakše trčati uzbrdo nego nizbrdo?

1 stražnje noge su mu duže od prednjih nogu

2 jer skače

3 uha smetaju

Zašto jež bode jabuke u jesen?

1 zalihe za zimu

3 hraniti ježeve

Zašto los odbacuje svoje teške rogove za zimu?

1 da se ne hvata za grane

2 za lakše kretanje po dubokom snijegu

3 više mu ne trebaju

Koja je glavna hrana za lisicu zimi?

3 mišja voluharica

Kome vuk prvo preda svoj plijen?

1 mladunče

2 vučica

Zašto su divljim prasadima potrebne pruge?

1 da se bolje sakrije

2 biti drugačiji

3 tako da mama može vidjeti iz daljine

Zašto dabrovi grade brane?

1 biti lijepa

2 tako da je koliba uvijek u vodi

3 kretati se od obale do obale

Kako se zovu zečevi rođeni u jesen?

1 nastovichki

2 pada lišća

3 klasića

Koje gljive jedu losovi kad su bolesni?

1 lisičarka

2 bijele gljive

3 muhare

Jeste li znali da ježevi mogu sigurno jesti zmije: njihov otrov ne utječe na njih. Osim toga, ježevi se hrane kornjašima, crvima, puževima, žabama, krastačama, miševima te jajima i pilićima iz gnijezda koja su na zemlji.

Sada vas čeka iznenađenje.

Zvuči melodija igre "Što, gdje, kada", izvodi se "Čarobna kutija".

Ova čarobna kutija sadrži živo biće. Prema mojim uputama

pogodi tko se sakrio u čarobnoj kutiji.

"Gost uživo"

1. U mitovima Indijanaca, ova životinja, poput Prometeja, krade vatru od "vatrenih ljudi" i prenosi je na ljude.

2. Ovo je tiha životinja, ali nipošto nije glupa. Škripi i hrče.

3. Ovo je miroljubiva, duhovita i okretna životinja.

4. Prosječni životni vijek je 8-10 godina.

5. Može trčati brzinom od 35 km/h i poznato je da je dobar skakač. Ova životinja može lako skočiti metar ili čak više, jer ima vrlo jake stražnje noge.

6. Ovo su životinje koje se brzo razmnožavaju, plodnost od 2 do 12 mladunaca.

7. Ova životinja ima vrlo osjetljive uši, koje okreće u bilo kojem smjeru, a također regulira tjelesnu temperaturu.

8. Predator ih može preplašiti na smrt (doslovno).

9. Ovo je biljojed, hrani se korom drveta, travom i ukusnom hranom: mrkvom i kupusom.

10. U bajci, ovaj lukavi, lukavi junak suprotstavlja se svom bratu Foxu.

11. Ukućani drže kao kućnog ljubimca, meso se koristi za hranu, krzno se cijeni, stvari se pletu od paperja.

Bravo dečki, pogađate. Ovo je zec, zove se Khrustik. Naš Khrustik nije običan zec, on zna pogađati misli. Želite provjeriti? Sada ćemo saznati što ovaj dječak misli. Ja ću prinijeti mikrofon svojoj glavi i svi ćemo razmisliti što ta osoba misli (prikladno, pjesma zvuči).

Jeste li voljeli Khrustik? (Da). Sada je vrijeme da krene, poželimo mu sretan put. Ajmo zapljeskati.

Znate li da u Australiji divlji zečevi su jedan od najopasnijih štetnika u 19. stoljeću, sa sobom su ih donijeli kolonisti. Kunići su naselili cijelu Australiju. Razlog tome bila je plodnost kunića i nepostojanje prirodnih neprijatelja. Zečevi su jeli vegetaciju kojom su se lokalne vrste hranile i istjerali su ih iz njihovih jazbina, što je dovelo do nestanka mnogih lokalnih fauna, kao i šuma, jer su jeli mlade izdanke, sprječavajući stabla da rastu. Australska vlada bila je prisiljena izdvojiti značajna sredstva za borbu protiv ovih životinja.

Idemo dalje u sljedeće natjecanje. .

Zima je završila, bilo je puno snijega, svježi snijeg s tragovima životinja obično se zove bijela knjiga. Izlazi jednom godišnje, kada padne prvi prah i prve životinje, velike i male, utisnu u njega crte svojih tragova. Novi snijeg - nova stranica, na njemu stanovnici šume ispisuju nove priče o skrivenim šumskim zbivanjima. Ali ne samo na zimskom snijegu možete vidjeti tragove životinja, mogu se naći na pijesku i na mokrom tlu.

Za sudjelovanje u natjecanju Pronađi moj trag pozivam po jednog predstavnika iz svake škole.

Svi naizmjence uzimaju karticu sa slikom životinje sa stola.

Zadatak igrača je odrediti koji je broj tragova ove životinje. I uzmite odgovarajući broj iz tablice.

Tragovi životinja:

Medvjed 1; Muskrat 5; Ris 9;

Srna 2; Vuk 6; Dabar 10.

Zec 3; Tvor 7;

Protein 4; Elk 8;

Znate li da se životinje poput djece vole igrati, zabavljati, predlažem zabavu s njima. Pozornost na ekran.

Zajedno, u refrenu, zajedno pjevamo pjesmu "Chunga - changa".

Zaplješćemo jedni drugima!

Sljedeće natjecanje je "Lude ruke".

Aplikaciju "Kitty" trebate napraviti za 3 minute.

Svaki tim dobiva list i omotnicu s podacima. Ocjenjuje se brzina, točnost i cjelovitost rada.

Ne zaboravite potpisati broj škole.

Na naredbu 1,2,3 počinjemo s radom.

Sljedeće natjecanje je „Čarobna riječ“.

Od slova predložene riječi trebate sastaviti što više riječi u 1 minuti. Riječi u I. p., jed. broj. Ne navodi imena..

Potpišite broj škole.

Tko zna što je aligator.

Aligator- rod krokodila.

Postoje samo dvije zemlje u svijetu u kojima žive predstavnici ovog roda - to su Sjedinjene Američke Države i Kina.

Životinje se znaju igrati i zabavljati, ali gdje životinje žive?

Živim bićima je jako teško bez doma.

Ptice, životinje, insekti trebaju smještaj. . .

Za okretne i brze šumske mrave

U velikom mravinjaku, hrana i zaklon.

Lisica i jazavac žive u mračnim rupama,

A ptice prave udobna gnijezda.

Živa bića bez doma su u nevolji,

A ljudi bez doma – baš nigdje.

Stan je mjesto gdje žive ljudi ili životinje.

Koja je funkcija stanova? Tko zna?

(odgovori djece)

Obično stan služi za sklonište od vremenskih nepogoda, spavanje, uzgoj potomaka, skladištenje zaliha, odmor.

Predlažem sljedeće natjecanje, koje se zove: "Tko živi u kući?"

Svaka škola će dobiti sliku doma. Vaš zadatak je odabrati vlasnika s popisa životinja i dati ime nastambi.

Izvlačimo ekipe.

Pozornost na ekran.

Tko ima broj jedan?

Kako se zove kuća i tko živi u njoj?

Gnijezdo vrane gakuše- Obalne plaže na kojima se stvaraju velike koncentracije životinja. Obično se ovaj izraz koristi za opisivanje biologije morskih sisavaca. Na primjer, obalna ležišta formiraju sjeverni medvjedi.

Najjednostavnija struktura koju sisavci grade, odnosno kopaju, jest Nora. Jazbine kopaju kljunar i lisica, svizac i jerbo, hrčak i jazavac i mnoge druge životinje, stanovnici svih kontinenata.

Najistaknutiji graditelj među sisavcima je dabar. Mnogi ljudi znaju njegovu slavu kolibe, brane, brane. Dabar gradi kolibu od grana, komadića debla mladih stabala, pričvršćenih muljem. Dabrove kolibe dostižu solidne veličine - mogu biti promjera do 10 metara i visine do 3 metra. Obično ih dabrovi postavljaju na plitko mjesto rijeke ili jezera.

Najprimitivnija vrsta skloništa - brlog. Nastanjuje se u malom udubljenju tla među opalim lišćem, u rupi, u vjetrobranu, ispod korijenja drveća i panjeva izbačenih iz zemlje.

Zečevi i kopitari uopće ne odgovaraju stalnim stanovima, imaju jednokratnu upotrebu kreveti.

Znate li gdje žive vjeverice? (U šupljini).

Pogledajmo video o tome gdje ove životinje žive.

Kako se zove dom vjeverice? (šupalj, usran)

I životinje i ljudi imaju svoje nastambe. Ali za sva živa bića postoji zajednički dom. Što je ovo kuća? (Naš planet Zemlja).

Možda se pitate

Naučivši - Zemlja je naš dom!

U njemu žive životinje, ptice,

I živimo s tobom.

Zemlja je naš veliki dom,

Ima mnogo katova.

Za podvodne stanovnike

I za šumske zmije.

Dovoljno za sve stanove:

Za bivole i koze,

Za sove i krokodile

Za zečeve i vretenca.

Zemlja je naš dom

I neka se gradi

Nije od betonskih ploča,

Ali poanta uopće nije u tome

A činjenica da smo susjedi,

I moramo štedjeti

Jeleni i medvjedi.

O ovome pričamo!

Planet Zemlja je zajednički dom za sva živa bića. Ali ne znamo uvijek što je dobro, a što loše za našu manju braću. Sada ćemo razgovarati o tome kako se ponašati kako ne bismo naštetili jedni drugima.

Zvuči pjesma, pojavljuje se Dyudyuka.

Bok dečki! Vidim da su se ovdje okupila vesela, ljubazna djeca koja vole životinje. Imala sam i ja mačku, jedan dan se razboljela, počelo joj puzati krzno, pojavile su joj se ranice na koži, hitno sam je odvela od kuće da me ne zarazi.

· Imao sam psa i počela je glodati i kvariti namještaj, izbacio sam je iz kuće.

· Je li Dudyuk učinio pravu stvar?

· Kako će biti ispravno?

Jednom sam bio u šumi i vidio ježa pod grmom, bilo mu je hladno i usamljeno, i odnio sam ga svojoj kući.

· Je li Dudyuk učinio pravu stvar?

· Kako će biti ispravno?

· Zec je volio posjećivati ​​moju vikendicu zimi, kad nije bilo nikoga, grizao je mlada stabla, postavio sam zamku da ga uhvatim.

· Je li Dudyuk učinio pravu stvar?

· Kako će biti ispravno?

Dok šetam šumom, pokušavam se glasno smijati i vikati da vidim puno životinja i ptica.

· Je li Dudyuk učinio pravu stvar?

· Kako će biti ispravno?

Nakon ručka u šumi uvijek ostavim limene kante i razbijene boce da vuk ubode šapu.

· Je li Dudyuk učinio pravu stvar?

· Kako će biti ispravno?

· Dyudyuka, jesi li shvatio kako se ponašati prema našoj manjoj braći? Doviđenja.

Riječ žirija.

Sljedeće natjecanje je "Smiješna vjeverica".

Za minutu pronađite koliko se vjeverica krije na ovoj slici. Zaokružite svaku vjevericu.

Dok žiri zbroji rezultate, mi ćemo se malo poigrati.

Riječ žirija.

Na kraju našeg susreta, želim vas podsjetiti na riječi Malog princa

"Mi smo odgovorni za one koje smo pripitomili."



Slični članci

  • engleski - sat, vrijeme

    Svatko tko je zainteresiran za učenje engleskog morao se suočiti s čudnim oznakama str. m. i a. m , i općenito, gdje god se spominje vrijeme, iz nekog razloga koristi se samo 12-satni format. Vjerojatno za nas žive...

  • "Alkemija na papiru": recepti

    Doodle Alchemy ili Alkemija na papiru za Android je zanimljiva puzzle igra s prekrasnom grafikom i efektima. Naučite kako igrati ovu nevjerojatnu igru ​​i pronađite kombinacije elemenata za dovršetak Alkemije na papiru. Igra...

  • Igra se ruši u Batman: Arkham City?

    Ako ste suočeni s činjenicom da se Batman: Arkham City usporava, ruši, Batman: Arkham City se ne pokreće, Batman: Arkham City se ne instalira, nema kontrola u Batman: Arkham Cityju, nema zvuka, pojavljuju se pogreške gore, u Batmanu:...

  • Kako odviknuti osobu od automata Kako odviknuti osobu od kockanja

    Zajedno s psihoterapeutom klinike Rehab Family u Moskvi i specijalistom za liječenje ovisnosti o kockanju Romanom Gerasimovim, Rating Bookmakers pratili su put kockara u sportskom klađenju - od stvaranja ovisnosti do posjeta liječniku,...

  • Rebusi Zabavne zagonetke zagonetke zagonetke

    Igra "Zagonetke Šarade Rebusi": odgovor na odjeljak "ZAGONETKE" Razina 1 i 2 ● Ni miš, ni ptica - ona se zabavlja u šumi, živi na drveću i grize orahe. ● Tri oka - tri reda, crveno - najopasnije. Razina 3 i 4 ● Dvije antene po...

  • Uvjeti primitka sredstava za otrov

    KOLIKO NOVCA IDE NA KARTIČNI RAČUN SBERBANK Važni parametri platnog prometa su rokovi i tarife odobrenja sredstava. Ti kriteriji prvenstveno ovise o odabranoj metodi prevođenja. Koji su uvjeti za prijenos novca između računa